TCP ve UDP Nedir ?

TCP/UDP Taşıma katmanı OSI katmanlarından biridir.

OSI KATMANLARI

APPLICATION (UYGULAMA KATMANI)

PRESENTATION (SUNU KATMANI)

SESSION (OTURUM KATMANI)

TRANSPORT (TAŞIMA KATMANI) : iki uygulama arasından geçici bir iletişim ağı oluşturup arasındaki haberleşmeyi sağlar.

NETWORK (AĞ KATMANI)

DATA LINK (VERİ BAĞLANTI KATMANI)

PHYSICAL (FIZIKSEL KATMAN)


TRANSPORT (TAŞIMA KATMANI)

MTU MAXIMUM TRANSMISSION UNIT : Tek bir pakete dahil edilecek veri sınırlamasıdır. Bayt cinsinden ifade edilir.

MSS MAXIMUM SEGMENT SIZE :

Taşıma katmanı protokolleri uygulama verilerini uygun boyuttaki loglara bölen hizmetlere sahiptir. Bu hizmet her bir veri parçası için gerekli olan kapsüllemeyi içerir. Her veri bloğundan yeniden birleştirmeye yönelik bir başlık verilir bu başlık veri akışını izlemek için kullanılır. Veri akışlarını uygun uygulamalara aktarmış için taşıma katmanı hedef uygulamayı tanımlamalıdır.

Portu iki nokta üst üste şeklinde yazarız örneğin :80 gibi.

IP sadece paketlerin yapısı adreslenmesi ve yönlendirmesi ile ilgilidir ancak paketlerin nasıl teslim edileceğini belirtmez.

TCP başlığında paketin boyutunun ve gecikmenin artmasına sebep olan ek alanlar bulunur. UDP, daha basit bir taşıma katmanı protokolüdür. Bu nedenle, prokotol başlığında daha az alana sahiptir ve teoride TCP’den daha hızlı olduğu söylenir.

Doğru uygulama için doğru taşıma katmanı protokolü kullanmak gerekir. TCP daha güvenlidir fakat UDP ye göre daha yavaştır bu sebeple canlı ses ve görüntü yayınları, Viop haberleşme için UDP protokolü tercih edilir. Veri tabanları, web tarayıcıları ve e-posta iletileri ise TCP kullanır.

Segmentlerin sağlıklı iletilebilmesi için veri kaybının kabul edilemeyeceği güvenliğin önemli olduğu verilerde TCP, veri kaybının kabul edilebilir olduğu ancak kesinti ve yavaşlığın kabul edilemeyeceği verilerde ise UDP kullanılır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir